ŽITKO BASKET-KONSTANTIN 75:74 (22:20, 21:20, 16:20, 16:14)

Beograd, 19. februara. SC Master. Gledalaca: 50. Sudije: Radosavljević (KG), Ilić (KV), Karanović (KV). Trojke: Žitko basket 38% (12/31), Konstantin 33% (6/18). Dvojke: Žitko basket 50% (13/26), Konstantin 62% (25/40). Sl.bacanja: Žitko basket 48% (13/27), Konstantin 46% (6/13). Skokovi: Žitko basket 28 (18-10), Konstantin 39 (27-19). Asistencije: Žitko basket 18, Konstantin 18.

ŽITKO BASKET: Žigon 17 (11 sk, 3 as, 3 il), Sužnjev 10 (1 sk, 5 as, 6 il), Marković 5 (7 sk, 2 as), Ivanović 3 (1 sk, 3 as), Vesković 15 (3 sk, 2 as, 3 il, 5 uk), Hristov 25 (2 as), Derdemez, Ogrizović, Kovačević, Jokić, Mandić (1 sk, 1 as). Trener: M. Stevanović.

KONSTANTIN: Surlić 12 (4 as), Vladimir Đorđević 15 (10 sk, 1 as, 5 il), Mladenović 16 (9 sk, 1 as, 5 il), Ilić (2 as), Gudžić 20 (11 sk, 5 as), Petrović (1 as), Milojević, Stojanović, Vukašin Đorđević, Dojčinović 11 (6 sk, 2 as, 5 il), Spasov (2 as). Trener: Lj. Damjanović.

Konstantin je propustio ogromnu šansu da ostvari vrlo vrednu pobedu u borbi za opstanak. Niški tim je imao bodove na dohvat ruke, ali ga je loše odigrana završnica skupo koštala. Statistički, a i igrački gledano, gosti su platili danak izgubljenim loptama. Imali su ih čak 24, što je, ispostavilo se, umnogome nivelisalo njihovu dominaciju u skoku. Nije gotovo za Konstantin, ima još dosta da se igra, ali zaista je velika šteta što iz ovog meča nisu izvukli vredan kapital. A mogli su…

Žitko je uglavnom bio u vođstvu u prve dve četvrtine. Početak je protekao u igri „koš za koš“, sredinom prvog kvartala Sužnjev je trojkom doneo prednost domaćinu 17:11, ali onda se razigrao Mladenović. Centar Konstantina je sa sedam poena u nizu doneo priključak gostima, na prvom mini-odmoru Žitko je vodio 22:20. Žitko je forsirao brzu igru, Nikola Hristov je koristio svaki trenutak nepažnje, posebno je precizan bio u šutu za tri poena (7/12), domaćin je stekao sedam poena viška-30:23, ali onda je Konstantin malo stegao u odbrani, dovoljno da se Žitko ne „odlepi“ i ubrzo stigao do izjednačenja-35:35. Ipak, kad god je trebalo da načine preokret, Nišlije su činile neobjašnjive greške i Žitko se održavao u vođstvu-na poluvremenu je bilo 43:40.

U nastavku Konstantin najzad uspeva da valorizuje periode svoje dobre odbrane. Trojkama Vladimira Đorđevića i Gudžića, Nišlije prelaze u vođstvo, a potom Dojčinović, Surlić i Mladenović donose gostima osam poena viška-48:56. I onda, umesto da odu na dvocifrenu razliku, Nišlije ponovo vraćaju rivala u život. Žigon, Hristov i Vesković donose domaćinu priključak, na ulazu u poslednji kvartal bilo je „samo“ 59:60.

Dobro su gosti započeli odlučujuću četvrtinu, Dojčinović je odmah odapeo trojku, serijom 9:2 niški tim je poveo 69:61, ali Hristov ponovo ulazi u „zonu“ i njegovim uzastopnim trojkama Žitko stiže do izjednačenja, a Sužnjev zaokružuje seriju 11:0 za 72:69. „Blekaut“ Nišlija prekida Vladimir Đorđević trojkom za izjednačenje i to posle prekinute kontre domaćeg tima, a na 70 sekundi do kraja Gudžić iz ofanzivnog skoka donosi Konstantinu vođstvo 74:72. No, ispostavilo se da su to bili poslednji poeni gostiju na ovom meču. Vesković sa linije penala izjednačuje, potom oba tima ne uspevaju da poentiraju, a na 17 sekundi do kraja Surlić je fauliran u pokušaju da spreči Žigonov šut za tri poena. Međutim, kombo bek niškog tima promašuje oba bacanja, a na samo dve sekunde do kraja Spasov je, po odluci sudija, načinio nesportsku ličnu nad Žigonom, koji uspeva da pogodi drugo bacanje za pobedu Žitka 75:74 i bolan poraz Nišlija u borbi za opstanak.